Komórkowy IoT będzie rósł przez kolejną dekadę

Według prognozy z raportu Cellular IoT Market Tracker 2023-2035 firmy analitycznej Omdia globalny rynek komórkowego Internetu Rzeczy (cellular IoT) będzie dynamicznie rósł w nadchodzącej dekadzie. Liczba aktywnych połączeń ma zwiększyć się do 5,9 mld w 2035 r., a głównymi motorami wzrostu będą technologie NB-IoT, mMTC oraz eRedCap.

Analitycy wskazują, że rozwój ekosystemu IoT będzie napędzany przez trzy kluczowe rozwiązania: 5G RedCap/eRedCap, 5G Massive IoT oraz moduły 4G LTE Cat-1bis. Łącznie technologie NB-IoT, mMTC i eRedCap mają odpowiadać za 65 proc. wszystkich komórkowych połączeń IoT w 2035 r.

Omdia ocenia, że większy sukces odniesie eRedCap niż wcześniejszy RedCap. Wdrożenia RedCap były hamowane przez wysokie ceny modułów oraz wolniejsze niż oczekiwano uruchamianie samodzielnych sieci 5G SA. Pierwsze moduły eRedCap pojawiły się już w 2026 r., a ich upowszechnieniu ma sprzyjać rosnąca dostępność sieci 5G SA. Jednocześnie analitycy zauważają, że RedCap zyskał pewien impuls w ciągu ostatnich 12 miesięcy dzięki wykorzystaniu tej technologii w najnowszej generacji zegarków Apple Watch.

Największym rynkiem dla NB-IoT pozostaje region Azji i Oceanii, który odpowiadał za 86 proc. globalnych dostaw modułów tej technologii w 2025 r. Również LTE-M rozwija się na świecie, a udział Azji i Oceanii w rynku modułów LTE-M ma wzrosnąć do 58 proc. w 2035 r.

W raporcie zwraca się również uwagę na wpływ regulacji i polityki przemysłowej. W Europie transformację rynku ma przyspieszać Cyber Resilience Act, wymagający projektowania urządzeń zgodnie z zasadą „secure by design” oraz zapewnienia pięcioletniego wsparcia bezpieczeństwa. Z kolei w Stanach Zjednoczonych inwestycje infrastrukturalne wspierają wdrożenia IoT w energetyce, sieciach użyteczności publicznej i infrastrukturze ładowania pojazdów elektrycznych.

 
(źr. Omdia)

Najszybciej rosnącym segmentem ma być motoryzacja. Omdia prognozuje, że liczba komórkowych połączeń IoT w pojazdach przekroczy 1 mld do 2035 r. W tym czasie aż 89 proc. modułów stosowanych w sektorze automotive będzie korzystać z technologii 5G. Rozwojowi rynku mają sprzyjać zarówno powszechne wyposażanie samochodów w łączność komórkową, jak i rosnące znaczenie usług V2X (vehicle-to-everything).