T-Mobile wdroży sieć NB-IoT do zdalnego odczytu wodomierzy w Katowicach

T-Mobile Polska pochwalił się, że wdroży 24 tys. nakładek IoT do zdalnego odczytu wodomierzy w Katowicach. 

Spółka Katowickie Wodociągi pozyskała ponad 8,9 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na realizację projektu, którego celem jest rozwój e-usług publicznych i nowoczesnych technologii. Efektem jest jedna z najważniejszych inwestycji cyfrowych realizowanych przez Katowickie Wodociągi w ostatnich latach. Wartość całego projektu to ponad 12,8 mln zł, z czego blisko 9 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.

– Dzięki tym środkom rozwiniemy elektroniczną obsługę mieszkańców i przedsiębiorców, wdrożymy nowoczesny monitoring sieci wodociągowej w standardzie smart city oraz wykorzystamy odnawialne źródła energii. To projekt, który przełoży się na szybszą obsługę klientów, sprawniejsze zarządzanie siecią i jeszcze wyższą jakość usług świadczonych mieszkańcom Katowic – podkreśla Tomasz Szpyrka, prezes Katowickich Wodociągów S.A.

Jednym z założeń projektu jest rozwój elektronicznych usług dostępnych dla klientów Katowickich Wodociągów. Dzięki rozbudowie Internetowego Biura Obsługi Klienta mieszkańcy i przedsiębiorcy mają zyskać dostęp do nowych e-usług, które pozwolą jeszcze więcej spraw załatwić online – szybko, wygodnie i bez konieczności osobistej wizyty.

Jednym z najbardziej odczuwalnych dla mieszkańców elementów projektu ma być wdrożenie inteligentnego systemu zdalnego odczytu wodomierzy. W Katowicach zamontowanych zostanie 24 tys. nakładek IoT, które będą automatycznie przekazywać dane o zużyciu wody. Oznacza to wygodniejszą obsługę i docelowo także możliwość sprawdzania własnego zużycia wody w iBOK – nawet w ujęciu godzinowym.

Takie rozwiązanie ma pomóc mieszkańcom w lepszym kontrolowaniu domowych rachunków i szybszym rozpoznaniu niepokojących sygnałów, np. nagły wzrost zużycia mogący świadczyć o awarii instalacji. Dla Katowickich Wodociągów to z kolei narzędzie do sprawniejszego monitorowania sieci, szybszego reagowania na wycieki i ograniczania strat wody.

Wdrożone zostaną również nowoczesne narzędzia umożliwiające udostępnianie różnych danych oraz rozwiązania wspierające komunikację cyfrową pomiędzy spółką a jej klientami.

Projekt zakłada wdrożenie systemu monitoringu sieci wodociągowej w standardzie smart city. Rozwiązanie ma pozwolić na skuteczniejsze zarządzanie infrastrukturą oraz szybsze wykrywanie i analizowanie zdarzeń mogących wpływać na funkcjonowanie sieci.

System stacjonarnego odczytu wodomierzy zostanie wdrożony we współpracy z T-Mobile Polska i będzie oparty na technologii NB-IoT. Dzięki temu dane z wodomierzy będą trafiały do systemu regularnie i automatycznie, wspierając codzienną pracę służb technicznych oraz poprawiając jakość obsługi mieszkańców.

Kontrakt obejmuje dostawę i montaż 24 tys. modułów radiowych IoT ze stacjonarnym odczytem danych transmitowanych przez sieć NB-IoT T-Mobile Polska. To jedna z największych tego typu inwestycji na Śląsku.

– Stacjonarny system odczytu oparty na technologii NB-IoT umożliwia automatyczny, dobowy odczyt danych z każdego wodomierza z dokładnością godzinową - operator sieci zyskuje pełny obraz przepływów wody w czasie rzeczywistym i może błyskawicznie identyfikować anomalie wskazujące na wycieki lub awarie, zanim eskalują do poważnych strat. To realna zmiana jakości zarządzania infrastrukturą dla miasta tej skali – przedstawia projekt Piotr Biały, dyrektor sprzedaży Rynku Smart City & IoT, T-Mobile Business Solutions.

Dodatkowo, w ramach inwestycji powstanie mikroinstalacja wykorzystująca odnawialne źródła energii do produkcji energii elektrycznej, co wpisuje się w działania spółki związane z efektywnym gospodarowaniem zasobami i zrównoważonym rozwojem.

Wdrożenie nowych e-usług, rozwój systemu iBOK, wirtualnego asystenta tekstowego i głosowego, utworzenie portalu jakości wody i monitoringu parametrów środowiskowych wymagają odpowiedniego sprzętu i odpowiednich kompetencji. Z uwagi na to projekt obejmuje również zakup komputerów i szkolenia dla pracowników Katowickich Wodociągów.

 
(źr. T-Mobile)