T-Mobile unowocześni warszawskie wodomierze

T-Mobile Polska ogłosił, że na zlecenie Wodociągów Warszawskich stworzy nowoczesny i wygodny System Zdalnego Odczytu Wodomierzy. Wartość podpisanej umowy wynosi 100 mln zł brutto. To druga w ostatnim czasie umowa operatora tego typu. Niedawno informował o podobnym projekcie w Katowicach.

MPWiK Warszawa podkreśla, że automatyzacja procesów analitycznych oraz bieżący monitoring zużycia pozwolą na szybszą identyfikację nieprawidłowości, w tym zdarzeń mogących świadczyć o awarii instalacji wewnętrznej odbiorcy lub niekontrolowanym wypływie wody.
(źr. MPWiK Warszawa)

W ramach realizacji umowy T- Mobile Polska będzie odpowiadać za proces od infrastruktury IT, przez systemy do zbierania i wizualizacji danych oraz aplikację dla zespołów terenowych, po transmisję danych i wieloletnie utrzymanie rozwiązania. Całość zostanie zintegrowana z istniejącymi systemami biznesowymi MPWiK, umożliwiając automatyczny przepływ informacji, generowanie alertów oraz wsparcie procesów rozliczeniowych. Po stronie wykonawcy jest także dostawa i montaż urządzeń telemetrycznych oraz dostawa i wymiana wodomierzy mechanicznych – na realizację tych zadań T-Mobile ma 36 miesięcy.

W ramach kontraktu wykonawca dostarczy i uruchomi wodomierze wyposażone w moduły telemetryczne IoT pracujące w technologii NB-IoT. Każde urządzenie będzie automatycznie przesyłać dane o zużyciu wody do systemu centralnego – bez wizyt pracowników u klientów i bez ręcznych zapisów. Usługą zostaną objęci w pierwszej kolejności klienci instytucjonalni na terenie Warszawy oraz gmin podwarszawskich, do których Wodociągi Warszawskie dostarczają wodę. Docelowo spółka planuje zbudować system, który obsłuży wodomierze zamontowane u wszystkich –  także klientów indywidualnych.

Nowe rozwiązanie nie ogranicza się wyłącznie do pomiaru zużycia wody. Zainstalowane moduły będą prowadzić ciągły monitoring pracy urządzeń i stanu sieci, raportując m.in. przepływy wsteczne, próby ingerencji w wodomierze, zalania, nieautoryzowane otwarcia obudów, anomalie w zużyciu wody czy problemy związane z zasilaniem.

Funkcjonalność ta ma szczególne znaczenie w kontekście realizacji wymogów stawianych przez Unię Europejską, w tym celów określonych w przepisach dotyczących efektywnego gospodarowania zasobami wodnymi. Regulacje te koncentrują się nie tylko na zapewnieniu wysokiej jakości wody i skutecznym monitorowaniu sieci, lecz w dużym stopniu  także na ograniczaniu strat wody oraz zwiększaniu efektywności zarządzania infrastrukturą wodociągową.

Dzięki wdrożeniu nowych systemowych rozwiązań  informacje o wszelkich niepożądanych zdarzeniach będą przekazywane do systemu centralnego niemal w czasie rzeczywistym. Umożliwi to szybką identyfikację potencjalnych zagrożeń oraz podjęcie odpowiednich działań jeszcze na etapie drobnych nieprawidłowości, zanim przekształcą się one w poważne awarie generujące straty wody i dodatkowe koszty eksploatacyjne.

Wodociągowa spółka podkreśla, że realizacja tego projektu stanowi kolejny etap konsekwentnie prowadzonego procesu cyfryzacji systemu odczytu wodomierzy w Wodociągach Warszawskich. Obecnie około 17 tys. wodomierzy głównych odczytywanych jest zdalnie za pomocą urządzeń telemetrycznych wykorzystujących technologię GSM/GPRS, natomiast kolejne 4,5 tys. urządzeń funkcjonuje już w  standardzie NB-IoT.